All messages

General: Kółko odwołane...

Public message

...z znanych nam wszystkim powodów, do odwołania :( Siedźcie w domach, róbcie zadanka, pomyślimy jak wam ten czas urozmaicić ;)

General: Kłopotliwa konstrukcja suflinków

Public message

Pamiętacie wątpliwości na kółku, o to jak konstruować suflinki, żeby nie dostać TLE? Otóż metoda którą pokazałem jest w pełni poprawna i pozwala nie martwić się jakkolwiek złożonością, gdyż działa ona oczywiście w czasie stałym. Okazuje się jednak, że zwyczajne konstruowanie, poprzez skakanie suflinkiem w dół tak długo jak trzeba, też się amortyzuje. Wykazanie tego jest ciekawym ćwiczeniem i zachęcam do zmierzenia się z nim ;) Jeśli jednak ktoś chce poznać szkic dowodu, oto on: Za funkcję potencjały przyjmujemy dla każdego wierzchołka głębokość * (stopień wyjściowy - 1). Wtedy jednemu z synów przekazujemy swój potencjał, a reszcie hojnie dajemy nowy potencjał głębokość. Widać że nigdy suma skoków suflinkami takiego potencjału nie przekroczy. Jeśli zaś zsumujemy podane wartości dla wszystkich wierzchołków, otrzymamy sumę długości wszystkich wzorców, co jest złożonością nas zadowalającą.

General: Materiały

Public message

Tutaj zamieszczam materiały do zagadnień z kółka: Drzewo sufiksowe: http://smurf.mimuw.edu.pl/node/578 EerTree: https://www.geeksforgeeks.org/palindromic-tree-introduction-implementation/ Aho-corasic: Tutaj nie przygotowywałem się z żadnych materiałów, więc polecam poszukać na własną rękę. Artykuł na wikipedii nie wygląda źle, a jeśli nie, to polecam poszukać na CFach

General: Następne kółeczko

Public message

Następne kółko będzie pod znakiem suflinków! Powiemy sobie o algorytmie aho i dlaczego nie należy się go bać :) Jak czas pozwoli, to przejdziemy do innych podobnych strukturek (drzewo sufiksowe i palindromiczne). Zapraszam! :D

General: Kółko 28.02.2020

Public message

Kółko dzisiaj będzie o przepływach. Zaczniemy o tej samej godzinie co zawsze w tej samej sali co zawsze.

General: Rozwiązanie problematycznego zadania

Public message

Na ostatnim kółko rozważaliśmy grę, gdzie kładziemy pionki w wierzchołkach wielokąta, gdzie pionki nie mogą sąsiadować. Okazuje się, że w tej wersji zadania rozwiązanie dla nieparzystego n faktycznie jest trudne i wymaga zastosowania Sprague'a-Grundy'ego (tak jak to omówiliśmy) Wersja olimpijska (prostsza) dawała zakaz kładzenia pionków jedynie obok pionków przeciwnika. W tej wersji dowód dla parzystych n wcale się nie zmienia, zaś dowód dla nieparzystych n jest łatwy w dokończeniu, a jego szczegóły zostawiam jako ćwiczenie!

General: Zadania...

Public message

...pojawiły się. Na razie są dwa, dwa dodatkowe zostaną jeszcze dodane. Jedno z nich można już zacząć rozwiązywać, znajduje się tu: https://szkopul.edu.pl/problemset/problem/-V7jnI3hTRYAtQ2DJGibzJ0s/site/?key=statement Drugie z nich to zadanie, które zostawiłem wam do pomyślenia :)

General: Jutrzejsze kółko

Public message

Ze względu na nadchodzący 2 etap, żeby nie przemęczać, jutro zrobimy kółko coachujące. Pogadamy sobie o strategiach, podejściu, i aspekcie psychologicznym, a także przerobimy z 2/3 drugoetapowe zadanka. Przyjdźcie z luźnym nastawieniem i przygotujcie najgłupsze bugi jakie w życiu zrobiliście :) Także ja będę jutro prawdopodobnie znacznie wcześniej (prawdopodobnie koło 15:30), więc jeśli macie jakieś pytania lub chęć skonsultowania czegoś, to zapraszam wcześniej, będę do waszej dyspozycji, najprawdopodobniej w sali 217!

General: Odp: Zadanka

Public message

> Kaj są zadanka z teorii gier? Ze względu na sesję, zadania z teorii gier pojawią się dopiero pod koniec tygodnia.

General: Jutrzejsze kółko...

Public message

... odbędzie się, i będzie o teorii gier. Zapraszam!

General: Dzisiaj kółka nie będzie

Public message

Hej wszystkim, dziś kółka nie będzie, ze wzgledu na PREOIa. Zachęcam do dobijania zadań z PREOIa, lub, gdy ktoś nie brał udziału, z kółka.

General: Kółko 17 stycznia

Public message

odbędzie się i będzie o algorytmach, w których złożoności jest pierwiastek. Jako, że temat jest obszerny, wyjątkowo zaczniemy o 16:00 (!!!!) Z tego też powodu jeśli ktoś ma jakieś pytania dotyczące zadanek (cokolwiek z kółka, olimpiad, konkursów, stron z zadaniami, algorytmów) to będę siedział w szkole od 15:00, więc może wpaść zapytać wcześniej =]

General: Tutorial do 2-sat

Public message

link do fajnego tutoriala o 2-sat: https://cp-algorithms.com/graph/2SAT.html

General: Kółko

Public message

Jutro kółko odbędzie się i będzie o 2-SAT

General: Jutrzejsze kółko

Public message

Hej wszystkim! Wybaczcie za późną informację. Jako że jutro jest piątek raczej wigilijny, Staszice kończą lekcje wcześnie, a wielu z was jest już pewnie w trybie świątecznym, to jutro kółeczka nie będzie. Życzymy wszystkim wesołych świąt i dużo odpoczynku! :) PS nie będzie świątecznej serii zadań. Zamiast tego możecie porobić wrzucone już zadanka. Na stronie głównej w ogłoszeniach powinny być wskazówki na których zadaniach warto się skupić ;)

General: Następne kółko

Public message

Hej wszystkim! Następne kółko odbędzie się z teorii liczb, tak jak zawsze :) Zapraszam!

General: Nowe zadania

Public message

Cześć wszystkim! Pojawiło się trochę nowych tematów ze starych kółek (głównie z geometrii) Zachęcam do zmierzenia się :)

General: Kółko

Public message

Dzisiaj kółko będzie o tekstówkach (PREF, Manacher i może dwa słowa o KMR i tablicy sufiksowej).

General: Brak kółka dzisiaj

Public message

Hej wszystkim! Jako że całe grono prowadzących wybiera się dziś do Pragi na środkowoeuropejskie eliminacje do światowych finałów, nie ma komu zostać by poprowadzić kółko. Niestety nie znaleźliśmy nikogo na zastępstwo, zatem dziś macie wolne. Skorzystajcie z czasu by podobijać zadanka i powiedzcie znajomym, którzy tego ogłoszenia mogli jeszcze nie zobaczyć. Prowadzący

General: Sala 211

Public message

...znowu tutaj :|

Krowy (kro): Kółko

Public message

Kółko będzie dzisiaj standardowo o 16.30 tam gdzie zawsze. Będziemy robić zadania, głównie na zachłany. Jeśli komuś się nudzi, to może przekminić to zadanie: https://cses.fi/241/task/B

General: Wbijanie zadań

Public message

Hej! Zauważyłem że ranking świeci pustkami... Smutno mi trochę, bo trening jest równie ważny w algorytmice, co znajomość teorii (a nawet ważniejszy). Dlatego też bardzo zachęcam każdego, żeby podszedł do przynajmniej jednego zadania z każdego kółka i spróbował je zrobić. Bardzo pomoże wam to utrwalić wiedzę. Jeśli szukacie prostego zadania, które byłoby w waszym zasięgu, to polecam następujące: elfy (dwuspójne), parada (dynamiki) i krasnale (zaawansowane dp). Mam nadzieję że do przyszłego kółka pojawi się trochę nowych zgłoszeń. Pomyślimy jeszcze, co zrobić, żeby trochę wam to wbijanie zadań uatrakcyjnić :)

General: Kółko

Public message

Hej wszystkim! Obecnie wszyscy prowadzący są na obozie, więc żaden z nas nie pojawi się jutro. Myślicie że kółeczko odwołane i wreszcie będzie można dłużej wieczorem pograć w minecrafta? NIC BARDZIEJ MYLNEGO! Zapraszam jutro na kółeczko zastępcze z geometrii, które poprowadzi Michał Zawalski! Jest on bardzo doświadczonym zawodnikiem i jeszcze mocniejszym geometrą (z pewnością mocniejszym od nas). Dlatego wpadajcie jutro, gdyż zagadnienia zapowiadają się mega ciekawie! Zapraszam :)

General: Sala 211

Public message

Kółko będzie dziś w sali 211

General: Następne kółeczko

Public message

Cześć, W ten piątek będzie kółko z zaawansowanych DP. Będę w szkole od 14:30 (w sali 217 albo w okolicach), więc możecie wpadać jeśli macie jakieś algorytmiczne pytania (np. do zadań które są do wbijania na tym conteście albo czegokolwiek innego, byle by nie związanego z zadaniami z konkursów które trwają). Kółko zacznie się o 16:30 tak jak zwykle (pewnie w innej sali niż 217, napisze ogłoszenie gdzie). W zakładce Pliki jest pdf z zadaniami nad którymi będziemy pracować see ya

General: Następne kółeczko

Public message

Hej! Następne kółeczko jednak się odbędzie, co więcej, znów będę prowadzić je ja! Jego tematem będą dynamiki. Przerobimy sobie podstawowe dynamiki, jednak jeśli myślicie, że będą tam proste algorytmy, to nic bardziej mylnego! Porozmawiamy sobie o znanych algorytmach, ich mniej znanych modyfikacjach, oraz wreszcie ciekawych rodzajach dp-ków, które są schematyczne, ale niezbyt znane ;) Zapraszam!

General: Następne kółeczko

Public message

Hej wszystkim! Będę miał wreszcie przyjemność poprowadzić wam następne kółeczko! Sezon zacznę od mojego ulubionego tematu, czyli dwuspójnych składowych! :D Powiemy sobie jak je liczyć, a także do czego je się wykorzystuje w zadaniach. Zapraszam serdecznie! :)

General: Ranking

Public message

Widać już rankingi dodatkowo poszedł rejudge do Przekaźników Telekomunikacyjnych

General: Zmiana sali

Public message

Kółko będzie w 209

General: Kółko 11.10.2019

Public message

Dzisiaj kółko będzie o grafach acyklicznych, silnie spójnych składowych i dominatorach, zacznie się prawdopodobnie o 16.30

General: Odp: Wysyłanie

Public message

> Czemu nie mogę submitować? Bo prawdopodobnie musisz dołączyć do konkursu. Robi się to klikając w swój login w prawym górnym rogu i wybierając "Rejestracja na konkurs".

General: Pozostawione przedmioty

Public message

Przedmioty pozostawione po dzisiejszym kolku są do odbioru w dyżurce

General: Kółko

Public message

Kółko będzie dzis od 16:30 i będzie z drzew przedzialowych, prawdopodobnie w sali 217 Zapraszam =]